top of page
Search

ABC PODRÓŻOWANIA PO KENII

Updated: Sep 30, 2022


Drogi czytelniku, nie znajdziesz tutaj rzeczy oczywistych jak krem z filtrem czy okulary słoneczne, ale znajdziesz kilka ciekawostek, która po dwóch latach mieszkania w Kenii zdążyłam się nauczyć i wyczulić w jakiś sposób. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania? To pisz śmiało, jestem tu dla Ciebie. Zapraszam tez w odwiedziny do naszej malej szkoły w Bamburi, a jeśli chcesz wesprzeć nasze działania to możesz to zrobić TU.


Kilifi


PODSTAWOWE ZASADY, O KTÓRYCH NIE MOŻNA ZAPOMNIEC:

A- Afryka to kontynent – nie wrzucaj Afryki do jednego wora, to ogromny kontynent o takiej różnorodności, ze nawet ja po dwóch latach w Kenii znam tylko może jej 7%.

B- Traktuj Bliźniego jak siebie samego – to ważna zasada, robiąc zdjęcia, chodząc po ulicach, traktujmy się na równi. Za każdym razem jak decydujesz się na coś, zastanów się jakby się role odwróciły. Jakby to Kenijczyk na Ciebie się tak patrzył i szukał aparatu tylko po to by uwiecznić moment w jaki sposób jesz swój posiłek.

C- Cukierkom mówimy nie! – wiem, potrzeba zobaczenia tego wspaniałego uśmiechu na twarzy Kenijskiego dziecka jest silna, ale! pamiętaj proszę ze wiele dzieciaków tutaj nie stać na dentystę. Ten Twój cukierek, może więcej zaszkodzić niż pomoc.

W wolnej chwili przeczytaj ten krótki list (tutaj)


Co spakować do Kenii (by ułatwić sobie czas):

1. Batoniki wieloziarniste (na te słabsze dni podczas sensacji żołądkowych, albo safari)

2. Elektrolity – nawet jak pijesz 2l wody, zaufaj mi, elektrolity bardzo pomagają

3. Butelka wielorazowa – bo po co kupować plastik? W Kenii jest dużo punktów, gdzie dosłownie za 20groszy można nalać sobie wody do butelki. Jest ona oczyszczona i nie powinieneś mieć żadnych problemów.

4. Adapter to wtyczki (z kontrola napięcia) – prąd tutaj skacze tak ze może przepalić nawet najlepszy sprzęt. Warto wiec zainwestować w dobry adapter

5. Probiotyki, które można zacząć jeść już wcześniej- Tak! I zaoszczędzić sobie kilku problemów po drodze.


Taita Hills


Błędy które popełniają turyści:

1. Cukierki, zeszyty, przybory szkolne - jak już wspomniałam, cukierkom mówimy nie! Nawet z głupiej zasady czego oczy nie widza, sercu nie żal. Po co mamy tworzyć iluzje ze w Polsce mamy lepsze słodycze (przez co teoretycznie i lepsze życie). Pozwólmy dzieciakom jeść czcine cukrowa i być szczęśliwym. Co do zeszytów! No ba, tutaj są inne! Wiec taki prezent często staje się podpałka.

2. Plastik – nie można wwozić worków plastikowych. Warto jednak pamiętać ze plastik również jest np. w chusteczkach mokrych, opakowaniach które zostawiamy po sobie!

3. Zdjęcia wszystkim i wszystkiemu – Niektóre rzeczy powinny być tylko dla nas. Żyjmy chwila, obserwujmy, nie wszystko musi być widziane okiem aparatu.

4. Napiwki w postaci 1$, których tutaj nie da się wymienić (ogólnie powinno przywozić się banknoty powyżej 50$ i powyżej drukowane po 2009 roku by mieć lepszy kurs)

Najlepiej dawać szylingi około 10% od usługi

5. Niestosowny ubiór – Mombasa to miasto, gdzie dominująca religia jest islam. Sugeruje się nosić spodenki do kolan oraz top z rękawkiem. Znów na Safari bywa zimno wiec długie spodnie i góra, w naturalnych kolorach.

6. Zbyt szybkie opalanie co często kończy się udarem słonecznym

7. Nie można wywozić piasku i muszelekJak Pomagać z głową:

1. Metoda wędki a nie ryby. (lepiej dać jedzenie, ziarno, niż pieniądz)

2. Odwiedziny NGO, szkol by poznać prawdziwie potrzeby

3. Dialog z lokalna społecznością by poznać konkretne potrzeby np. Buty w rozmiarze XX)

4. Kupować lokalnie (pomimo większych cen, czasami! Targowanie się jest ok, ale nie przesadzajmy, gdyż wiele osób tutaj sprzedając nie zdaje sobie sprawy ze nie zarabia obniżając cenę do tej wymaganej przez turystę a potrzeba chleba jest na tyle silna, że sprzedawca się zgadza)


Taita Hills


Ciekawostki:

W Kenii jest aplikacja UBER oraz BOLT, co ułatwia podróżowanie (w dużych miastach))


Prawa ręka lub obie ręce służą do przekazywania i przyjmowania przedmiotów. Samo używanie lewej ręki do wykonywania takich zadań jest uważane za niewłaściwe.


Robienie zdjęć innej osobie bez pozwolenia jest niemile widziane, szczególnie na terenach wiejskich i miastach o przewadze religii Islamu.


Kenijskie podejście do czasu jest w większości cierpliwe i zrelaksowane. Trzeba nie osadzać i porwać się błogości powolności.


Malaria w Kenii – Nie jestem lekarzem oraz nie biorę odpowiedzialności za kogoś, ale jako ciekawostkę mogę powiedzieć ze w Kenii są antybiotyki łatwo dostępne na Malarie oraz testy rapid’owe za 2$ które można dostać z każdej aptece i przed wyjazdem zrobić. Sugeruje również zakupić jeden do domu by moc go powtórzyć. U większości ludzi objawy zaczynają się od 10 dni do 4 tygodni po zakażeniu, chociaż osoba może czuć się źle już po 7 dniach lub dopiero po roku.Mombsa Old TownCeny w Kenii

Pizza Margaritta w restauracji – około 1000KSH // 42zl

Przekąski lokalne (ziemniaki, słodkie ziemniaki, samosy) – około 20 – 50 ksh // 2-3zl

Kawa – 250-350 KSH // 12-15zl (jest tu mleko Sojowe)

Śniadanie w restauracji (Jajko, avocado, warzywa, Chleb) – 500-900KSH // 22zl-37zl

Śniadanie w lokalnej restauracji (omlet, Ciapatti – lokalny placek) – 100-150KSH // 4,50-7,50zl

Owoce morza – średni plater w restauracji – 30-35$ // 130zl – 150zl

Wino – lampka w restauracji 400 KSH // 18zl

- butelka w sklepie 900KSH // 40zl

Piwo – w restauracji 350KSH // 15zl

- w sklepie 210 KSH // 10zlTamarind Hotel i Restauracja

Comments


bottom of page