top of page
Search

Drogi Podróżniku,

Updated: Jan 16, 2022


Nazywam się Rehema, pochodzę ze wsi o nazwie Ukunda ale od kilku lat mieszkam w Nairobi.


Bardzo się cieszę, że odwiedzasz mój kraj. Kenia jest jednym z najbardziej niesamowitych miejsc, jakie można odwiedzić - z całą gamą dzikiej przyrody i różnych kultur. Prawdopodobnie nie wiedziałeś, ale sa tu 42 plemiona i każde żyje w harmonii z naturą.

W Kenii mamy także wiele wyzwań i problemów. Dla mnie jednym z nich było stać się kobietą. Większość kobiet nie ma dostępu do podpasek. Często jesteśmy zmuszone do używania niehigienicznych sposobów, by się chronić. Widziałam, jak moje siostry używają piór i liści, by ukryć menstruację przed starszymi, a zwłaszcza przed mężczyznami.

Miałam szczęście, bo kiedy miałam 8 lat i dostałam pierwszą miesiączkę, przeprowadziliśmy się do dużego miasta i nasze życie się zmieniło.


Nairobi było dla mnie spełnieniem marzeń. Infrastruktura, sklepy i Wazungu (biali ludzie). Pewnego dnia natknęłam się na grupę turystów z zachodu, którzy dali nam cukierki. Och, ten smak był niesamowity. Ale moje marzenia o krainie cukierków zostały zniszczone przez ogromny ból zęba. Moich rodziców nie było stać na dentystę i musieli mi go wyrwać. Ku mojemu zdziwieniu nie przybyła żadna zębowa wróżka, aby dać mi pieniążek...


Drogi Podróżniku, dziekuje, że odwiedzasz mój kraj. Mam nadzieję, że Tobie również uda się spotkać nasza wielka 5: słonie, bawoły, lwy, nosorożce i lamparty na safari. Musisz też poznać naszą kuchnię. Spróbuj proszę Ugali z sukumawiki (nasz pyszny tradycyjny posiłek).


Musicie pamiętać, że w Kenii trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Dalej ogromnym problemem jest handel ludźmi. Moja siostra zniknęła kiedyś z domu i do dziś nie wiemy co się z nią stało. Obiecano jej dobrą pracę, ale zamiast tego zmuszono ją do prostytucji. Miała jedynie 12 lat.


Drogi Podróżniku, możesz nam pomóc, wiesz? Przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu. Pamiętaj o tym. Nie rozdawaj cukierków, przyborów szkolnych czy nawet pieniędzy bo w ten sposób nie pomożesz! Zamiast tego pomóż nam w naszej walce na rzecz praw kobiet do higeny oraz przeciw niewolnictwu (które nadal istnieje i jest znowu plagą Afryki). Dlaczego Twoja pomoc jest tak ważna?

Sprawdź https://www.mkotala.com/sewing-together lub https://haartkenya.org/ , gdzie dowiesz się jak konkretnie można zmienić życie otaczających cię ludzi.


Zmieniaj z nami tę trudniejszą część świata otaczającego Kenijczyków.


Życzę Ci pięknego czasu w moim kraju,


Hakuna Matata

Rehema

Comments


bottom of page